ASP to skrót od Akademii Sztuk Pięknych, czyli szkoły, w której uczą się osoby, żeby zostać artystami – malarzami, rzeźbiarzami, grafikami, w ogóle artystami sztuk wizualnych, czyli takich, które możemy oglądać oczami. 


W ASP uczniowie uczą się, jak dobrze rysować, malować, projektować różne rzeczy i poznają historię sztuki. Dlatego Staś również uczył się rysunku i różnych stylów. Pod czujnym okiem swoich profesorów poznawał tajniki kompozycji, czyli sposobu układania obok siebie różnych elementów,  zasad rysunku co szło mu bardzo dobrze, ale nawet on miał słabsze stopnie choćby z perspektywy czy anatomii. Perspektywa w malarstwie to sposób, w jaki artyści przedstawiają na obrazie rzeczy, które wydają się coraz mniejsze, gdy są dalej od nas. Dzięki perspektywie możemy zobaczyć, jak świat wygląda, gdy patrzymy na coś z daleka, albo bliska.  Anatomia to nauka o tym jak zbudowane jest nasze ciało…malarzom jest potrzebna ta wiedza, żeby potrafili zachować prawidłowe proporcje kiedy kogoś malują... no na przykład, żeby ręka nie była większa od głowy.


Kliknij i zobacz jak nauczyć się szkicować pewne rzeczy
i jak zastosować proporcję w rysunku….

Podczas studiów Staś z kolegami studentami jeździli na specjalne wyprawy  po okolicach Krakowa, na których odszukiwali różne zabytki i  rysowali je,  takie jak kościoły, epitafia (czyli napisy na starych kamieniach), płaskorzeźby (takie obrazki w ścianach) i nawet klamki do drzwi! To były  wyprawy odkrywcze, po których pozostało wiele zarysowanych zeszytów nazwanych szkicownikami.  

Kliknij w chmurkę i rozpocznij swoją przygodę razem z naszą ekipą.